1500M FELTET TIL BT7 ER UDVALGT – SE DET HER

1500M FELTET TIL BT7 ER UDVALGT

Til BT7 den 10. august er der oprettet et ekstraordinært 1500m heat hvor kun de 15 hurtigste (inkl. to pacere) vil få mulighed for at stille op. Læs mere om det her.

Den ordinære tilmeldingsfrist, og dermed også dagen for ultimativ frist for tilmelding til 1500m’eren, var lørdag den 5. august. Alle ordinære tilmeldinger er nu modtaget, og vi har kunnet udvælge de 13 hurtigste vurderet på 1. årsbedste, 2. seedningstid og 3. personlig rekord. Se her hvem der er blevet godkendt til at løbe med og hvem der desværre er blevet afvist. Det kan desværre ikke lade sig gøre at oprette flere heats pga. et i forvejent presset tidsprogram.

De fire afviste er blevet kontaktet pr. mail via den mailadresse de blev tilmeldt via, og de vil få mulighed for at stille op på en anden distance til ordinært tilmeldingsgebyr. Alexander Dautel og Mohamed Hersi fra Frederiksberg IF har således allerede valgt at stille op på hhv. 5000m og 800m. Dette er registreret på startlisten.

Det er kun de 15 udvalgte på 1500m, der er tilføjet til startlisten.

EKSTRA TILMELDING TILFØJET – DANSK ÅRSBEDSTE MIKAEL JOHNSEN

Vi stod i en særegen situation vedr. dette ene 1500m heat til hvor der oprindeligt kun var 15 pladser inklusive plads til to pacere. Mikael Johnsen, der han bedste danske årsbedste på 1500m på 3.44.37 er fejlagtigt ikke blevet tilmeldt rettidigt af hans klubs administration. Vi vælger ikke at afvise én rettidig tilmeldt og tilføje Mikael Johnsen i stedet, men lader de nuværende udvalgte 15 være med i heatet og så øge heatet til 16 personer, som er godkendt af initiativtagerne til heatet samt Baneturneringens ledelse og klubarrangøren. En af Baneturneringens visioner er, at vi gerne vil gøre det nemt for eliten at løbe hurtige tider på dansk grund, og derfor vælger vi særegent at tilføje Mikael Johnsen.

NR.GODKENDTATLETKLUBSEEDNINGPRÅRSBEDSTEÅRGANG
1JAAndreas Bube (PACE)Bagsværd AC3.42.003.42.331987
2JAJens Søndergaard Jensen (PACE)AGF Atletik3.42.003.46.873.46.871986
3JAMikael JohnsenRanders Atletik Freja3.42.003.44.373.44.371992
4JANick R. JensenSparta AM3.42.003.44.803.44.801991
5JAAndreas LindgreenSparta AM3.42.003.45.203.45.201998
6JAThijs NijhuisViborg AM3.47.503.43.043.47.501992
7JAPeter Gerner EjersboOdense Atletik3.45.003.48.013.48.671995
8JAMattias OhlssonHeleneholms IF (SWE)3.49.003.54.273.54.271994
9JAHenrik PeterssonMalmö AI (SWE)3.58.003.58.003.58.001993
10JAPeter Uldall TorpNBRO3.59.004.00.894.00.891996
11JAJoachim Sieverts NielsenFrederiksberg IF4.00.004.00.534.01.501997
12JAWilliam DevantierSparta AM3.54.003.58.554.01.752000
13JAChristoffer T MadsenKøbenhavns IF3.58.004.02.184.02.181992
14JAJonathan M. AdamsenKøbenhavns IF3.59.283.59.284.02.541995
15JAAlexander JohansenAGF Atletik3.59.004.04.534.04.531988
16JAMads SkaaningSparta AM4.00.004.03.454.07.621995
17NEJMohamed HersiFrederiksberg IF4.05.004.10.204.10.201994
18NEJFrederik ErnstAGF Atletik3.59.004.13.71995
19NEJAlexander DautelFrederiksberg IF4.05.001988
20NEJFrans PedersenNBRO4.30.001984

SE DE INTERESSANTE STARTLISTER

Det bliver en rigtig spændende aften til BT7 så deltager du ikke selv så tag et kig forbi og se rigtig god atletik på dansk grund. Du kan tjekke startlisterne ud her.

SE BT7 STARTLISTER

TILMELDING ER STADIG MULIGT – SKAL DU MED?

Eftertilmelding til stævnet er stadig muligt, undtagen på 5000m hvor der er lukket for tilmeldinger, da der er fyldt op.

TILMELD DIG

Coverfoto: Michael Hyllested

14